Aktualizacja androida - gdy coś pójdzie nie tak.

Obecnie nasze smartphone’y są tak skonstruowane, że aktualizacje oprogramowania same ściągają się z internetu i instalują na telefonie.
Zwykle w ciągu dnia jesteśmy informowani, o nowej wersji oprogramowanie dostępnej dla naszego telefonu, czasem jesteśmy proszeni o wskazanie godziny, w której aktualizacja ma zostać przeprowadzona, zwykle dostajemy tylko informację, że stanie się to w ciągu najbliższej nocy. Zawsze jednak jesteśmy proszeni o potwierdzenie wykonania aktualizacji.
Aktualizacje mają wiele zalet – pomagają zwiększyć wydajność, poprawiają funkcjonalność, czasem dają nam dostęp do dodatkowych aplikacji w telefonie i generalnie stworzone są po to, by telefon działał lepiej a użytkownik był zadowolony.
Nie zawsze jednak wszystko idzie tak jak powinno i po zainstalowaniu aktualizacji okazuje się, że nie wszystko działa równie dobrze co przed instalacją. Czasami nasza ulubiona gierka okazuje się nie być kompatybilna z nową wersją androida, albo jakaś aplikacja działa znacznie wolniej lub nie działa wcale, czasem bateria trzyma znacznie krócej.

Być może najlepszym sposobem na uniknięcie problemów po instalacji nowej wersji oprogramowania jest po prostu pozostanie przy wersji posiadanej obecnie. Nie musimy zgadzać się na aktualizacje, co więcej, wiele telefonów posiada funkcję pozwalającą na wyłączenie automatycznej aktualizacji systemu w naszym telefonie.
Jeśli jednak lubimy być na bieżąco ze wszystkimi nowinkami technicznymi, a nie jesteśmy pewni jak wpłyną one na już zainstalowane aplikacje, dobrze czasem chwilę odczekać i zapoznać się z opiniami innych użytkowników.

Załóżmy jednak, że aktualizację pobraliśmy, zainstalowaliśmy i teraz mamy jakiś problem w funkcjonowaniu naszego telefonu.
Co wtedy? Czy cofnięcie aktualizacji jest możliwe?

Jak cofnąć aktualizację androida?

Zwykle możliwe jest to za pomocą menedżera zadań w naszym telefonie – znajdują się tam wszystkie zainstalowane aplikacje, w tym również aktualizacje oprogramowania. Wybieramy żądaną pozycję na liście, klikamy odinstaluj, telefon powinien się zresetować i po ponownym włączeniu powinniśmy cieszyć się funkcjonalnością naszego telefonu, którą pamiętamy sprzed zainstalowania felernej aktualizacji.
Powyższa akcja jest wystarczająca w większości przypadków. Jeśli jednak mamy pecha i nadal mamy do czynienia z aktualizowaną wersją, nie pozostaje nam nic innego jak wykonać tak zwany twardy reset, czyli przywrócić telefon do ustawień fabrycznych.
Zanim jednak to zrobimy, trzeba pamiętać o tym, że po resecie telefon będzie dokładnie w takim stanie w jakim go kupiliśmy – wszystkie wprowadzone dane – książka kontaktów, smsy, wgrana muzyka czy zdjęcia – wszystko to zostanie wymazane. Dlatego warto zrobić kopię zapasową w chmurze lub zgrać pliki na dysk komputera.
Powrót do ustawień fabrycznych można przeprowadzić z poziomu ustawień, wchodząc w zakładkę „kopia zapasowa”, „dane telefonu” lub podobne, w zależności od modelu, wyszukując odnośnik „przywróć ustawienia fabryczne”.
Lub możemy wykonać twardy reset za pomocą wciśnięcia podczas włączania telefonu kombinacji klawiszy charakterystycznej dla twardego resetu w naszym modelu telefonu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here