Badania genetyczne po poronieniu

Poronienie, czyli strata nienarodzonego dziecka to trudny okres dla kobiety, często porównywany z żałobą. Problem ten dotyka coraz więcej par, nawet w młodym wieku i bardzo mocno rzutuje na dalsze starania o dziecko i stan psychiczny niedoszłych rodziców. Każda kobieta po stracie zastanawia się co było powodem poronieniu, często, niesłusznie, szukając winy po swojej stronie.

Obecnie na rynku dostępne pakiety badań, na podstawie których można poznać przyczynę poronienia, co często przekłada się na podjęcie dalszych kroków medycznych, aby w przyszłości temu zapobiec.

Badania po poronieniach

Badania po poronieniu obejmują najczęściej badania typowo genetyczne. Okazuje się bowiem, że przyczyną poronień w większości przypadków są ciężkie choroby genetyczne płodu takie jak zespół Downa, zespół Edwardsa czy zespół Turnera. Identyfikacja choroby genetycznej nienarodzonego dziecka jest niezwykle cenną informacją dla rodziców starających się dalej o dziecko. Jeśli badanie po poronieniu wykaże którąś z tych ciężkich chorób, wówczas dalsze leczenie na pewno należy prowadzić w poradni genetycznej. Badania genetyczne po poronieniu dostarczają ważnej wiedzy i są zalecane szczególnie tym kobietom, u których do poronienia doszło więcej niż jeden raz. Korzystając z pakietów badań po poronieniu kobieta uzyskuje również możliwość konsultacji z genetykiem, który poprowadzi ją dalej w tej trudnej drodze do macierzyństwa.

Jak przeprowadza się badanie po poronieniu?

Badania genetyczne po poronieniu są niezwykle proste do realizacji i dyskretne. Wystarczy zabezpieczyć próbkę poronną w soli fizjologicznej i wysłać do kliniki lub placówki, która w takich badaniach się specjalizuje. Jeśli kobieta jest poddana zabiegowi łyżeczkowania, wówczas powinna poprosić lekarza o zabezpieczenie próbki w soli właśnie lub w bloczku parafinowym. Odpowiednim materiałem do badania jest kosmówka, fragment łożyska czy kawałeczek pępowiny.

Dlaczego warto wykonać badania po poronieniach?

Często rodzice obwiniają się, że dziecko zmarło z ich winy (z powodu nieprawidłowych genów czy kariotypów). W rzeczywistości okazuje się, że choroby jakie stwierdza się u płodu nie są dziedziczone od rodziców. Pozwala to poczuć ulgę i przeżyć ten trudny czas z większym spokojem, co dla wielu par ma niebagatelne znaczenie. Ponadto, jeśli choroba genetyczna płodu okaże się być przyczyną poronienia, najczęściej nie powtarza się ona w kolejnej ciąży, co pozwala z nadzieją patrzyć w przyszłosć. Co więcej, wykonując badania po poronieniu para ma możliwość skorzystać z konsultacji genetyka oraz może poznać swoje prawa w związku z utratą ciąży nawet na wczesnym jej etapie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here