jak zahamować rozwój alzheimera
fot. Pexels.com

Z czasem, gdy nasi dziadkowie czy rodzice stają się starsi, obawiamy się, że dotknie ich choroba Alzheimera. Osoby chorujące na to schorzenie cierpią na zaniki pamięci, które w zaawansowanym stadium choroby mają problemy z rozpoznaniem własnej tożsamości czy swoich dzieci. Czy Alzheimera można uniknąć lub wyleczyć?

Przeczytaj też: http://www.jestemprzytobie.pl/choroba-alzheimera-wszystko-co-musisz-wiedziec/

Alzheimer – choroba starszych ludzi?

Choroba Alzheimera to schorzenie o podłożu neurologicznym, gdzie komórki mózgowe ulegają obumarciu. Im więcej ich umrze, tym silniejsze objawy wykazuje. Gdy się nasilają, ludzie dotknięci chorobą mają coraz większe problemy z zapamiętywaniem wydarzeń, logicznym myśleniem, czy identyfikowaniem najbliższych osób. Niestety choroba jest nieuleczalna. Można jedynie opóźnić proces i złagodzić występujące objawy. Utarło się, że Alzheimer dotyka wyłącznie ludzi w podeszłym wieku, jednak pojawiają się również przypadki zachorowań u młodych osób. Najprawdopodobniej taki stan jest wynikiem „złych” genów.

Typowe objawy dla choroby Alzheimera

Objawy tej choroby pogarszają się z czasem – mogą się rozwijać miesiącami lub latami. Jednym z pierwszych i najbardziej charakterystycznych dla schorzenia symptomów jest utrata pamięci. Początkowo chory może mieć problemy z przyswajaniem nowych informacji, dlatego często zadaje te same pytania, nie pamięta, gdzie położył dany przedmiot i zapomina o spotkaniach. Kolejnym charakterystycznym dla tej choroby objawem jest deficyt poznawczy. Chory ma wtedy trudności logicznym rozumowaniem i wykonaniem złożonych zadań. Cierpiący na Alzheimera mają również kłopoty z rozpoznawaniem bliskich osób oraz z prostymi czynnościami takimi jak mówienie, pisanie czy czytanie. Zmienia się również zachowanie u chorego – ten może być na co dzień bardziej rozdrażniony, niemiły i zniechęcony. Choć nie ma na tę przypadłość leków, to istnieją metody leczenia, które pomagają spowolnić postępowanie choroby i wyraźnie złagodzić objawy dotyczące zachowania, myślenia i emocji chorego na Alzheimera. 

Zobacz także: http://orlabaszta.pl/rak-informacje-o-chorobie-nowotworowej/

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here