Jak grać w szachy?

Szachy uznawane są za królewską grę, która pobudza nasz zmysł do strategicznego myślenia. To doskonała gimnastyka dla naszego umysłu, która doskonale uczy planowania kilku ruchów do przodu. Wiele osób jednak jeszcze przed zapoznaniem się z zasadami panującymi w tej grze uznaje je za zbyt skomplikowane. Warto jednak nie ulegać takim stereotypom i zapoznać się z zasadami, aby zobaczyć, że z czasem można je bez problemów opanować i cieszyć się ciekawymi strategicznymi rozgrywkami.
Jak grać w szachy? Przede wszystkim liczy się praktyka. Szybciej zrozumiemy zasady tej gry w momencie, gdy będziemy w niej uczestniczyć. Każda kolejna gra będzie utwierdzać nas w przekonaniu, że doskonale poznaliśmy zasady i sposób poruszania się poszczególnych figur.
Jedną z ważniejszych figur w grze, jaką są szachy, jest skoczek. Sposób jego poruszania się po szachownicy jest charakterystyczny i odmienny od ruchu innych figur. Jak sama jego nazwa wskazuje skoczek może przeskakiwać przez inne bierki. Porusza się on o jedno pole do przodu i jedno na ukos w jednym ruchu. Jego zaletą jest to, że może on atakować maksymalnie aż osiem pól w zależności od jego ustawienia. Najmniejsze pole ruchu skoczek posiada w rogu szachownicy. Każdy gracz na początku rozgrywki posiada do dyspozycji dwóch skoczków. Do jego dyspozycji są także dwie wieże. Mogą się one poruszać w tej samej kolumnie lub w rzędzie, w której się znajdują o dowolną liczbę niezajętych pól. Mogą one również zamieniać się miejscami z królem poprzez wykonanie specjalnego ruchu, który nazywany jest roszadą.
Każdy gracz na początku rozgrywki posiada też osiem pionków. To figury przedstawiające najmniejszą wartość bojową, dlatego bardzo często są poświęcane przez graczy w celu zbicia bardziej wartościowych bierek. Zdarza się jednak tak, że umiejętne posługiwanie się pionkami w ostatecznym rozrachunku prowadzi do zwycięstwa. Jeśli danemu pionkowi uda się przejść całą szachownicę, gracz ma możliwość zamiany go na dowolnie wybraną figurę. Najczęściej oczywiście pionki zamieniane są na hetmana, który może poruszać się w dowolnym kierunku o dowolną ilość pozycji. To najcenniejsza figura zaraz po królu, ponieważ jej wartość bojowa jest największa. Strata hetmana, szczególnie w początkowej fazie rozgrywki znacznie zmniejsza szansę na wygraną w ostatecznym rozrachunku. Kluczową postacią w grze jest król. Najważniejszym zadaniem w grze jest ochronienie go przed atakami przeciwnika. Nie może on zostać zmatowany, co mam miejsce w sytuacji, że nie ma on żadnego ruchu chroniącego go przed zbiciem. Król ma ograniczone pole ruchu, może się poruszać jedynie o jedną pozycję, w każdym kierunku szachownicy. Z reguły w celu zapewnienia mu bezpieczeństwa, jest on chroniony przez kilka figur, które nie dopuszczają przeciwnika do skutecznego ataku. Manewrem mającym za zadanie zabezpieczenie mu bezpieczeństwa jest roszada wykonywana razem z wieżą. Mat na królu ostatecznie kończy rozgrywkę szachową. W szachy można grać za pośrednictwem Internetu, gdzie znajduje się wiele portali szachowych.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułOdchudzanie
Następny artykułZdjęcia z podróży

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here