Pisanie listu motywacyjnego

Poszukując pracy, przeglądamy wiele ofert i na niektóre z nich decydujemy się aplikować. Podstawowym dokumentem, który musimy przygotować dla potencjalnego pracodawcy jest nasze CV. Czasem jednak firma wymaga również przysłania listu motywacyjnego. O ile możemy wysyłać to samo CV do wielu firm, o tyle list motywacyjny powinien być zredagowany pod kątem konkretnego ogłoszenia. Sprawa nie jest zatem taka prosta i wymaga pewnych umiejętności. Jak napisac list motywacyjny?

Głównym zadaniem listu motywacyjnego jest przekonanie pracodawcy, że powinien nas zatrudnić. Kandydat ma udowodnić, że jego aplikacja to najlepszy z możliwych wyborów. Jednocześnie jednak nie warto kopiować tam informacji zawartych w CV. Można wspomnieć w paru słowach o posiadanym wykształceniu i doświadczeniu, jednak szczegółowe przytaczanie informacji, które pracodawca widział już w CV, nie ma żadnego sensu. W tym miejscu kandydaci stają przed dylematem – o czym właściwie należy napisać w takim liście?

List motywacyjny powinien nawiązywać go konkretnego ogłoszenia o pracę. Warto przytoczyć w nim podane przez pracodawcę wymagania, w odniesieniu do własnej osoby. Celem takiego zabiegu jest zaznaczenie faktu, że spełnia się owe wymagania, co pomoże wzbudzić w pracodawcy przekonanie, że jest się świetnym kandydatem. Niektóre kwestie można rozwinąć, podając konkretne przykłady ze swojego dotychczasowego doświadczenia zawodowego. W zależności od sytuacji warto wspomnieć o kompetencjach miękkich, które nie muszą być w CV – np. o umiejętnościach pracy zespołowej czy skutecznego prowadzenia negocjacji. Jeśli nie spełniamy któregoś z warunków pracodawcy, ale czujemy, że moglibyśmy z danej dziedziny się doszkolić, możemy wspomnieć o naszej wrodzonej ambicji i zdolności do szybkiego uczenia się.

W liście motywacyjnym warto odnieść się także do swoich oczekiwań. Przydatne będą wyjaśnienia, dlaczego aplikujemy na określone stanowisko. Napiszmy w liście, dlaczego nas zainteresowało i co powoduje, że będzie nam się na nim dobrze pracowało (np. umożliwi nam ono nabycie lub poszerzenie potrzebnego doświadczenia). Odnieśmy się też ogólnie do profilu pracodawcy, dlaczego postrzegamy go jako kogoś u kogo warto pracować. Nie warto tutaj zamieszczać przesadnych pochwał, gdyż wyglądałyby one nieszczerze, ale można zwięźle napisać, że interesuje nas np. praca w międzynarodowej firmie będącej jednym z liderów rynku w swojej branży albo w kameralnej prywatnej przychodni medycznej. W ten sposób utwierdzamy przekaz, że jesteśmy idealnym kandydatem, bo nie tylko my pasujemy do firmy, ale również ta konkretna firma nam pasuje, co powinno przełożyć się na bardziej wydajną pracę osoby aplikującej.
Trzeba pamiętać, że list motywacyjny ma standardową budowę – u góry zamieszczamy nasze dane, dane adresata i datę. Tytułujemy go formalnie np. zwrotem „Szanowni Państwo”, by następnie napisać wstęp, rozwinięcie w postaci 2-3 akapitów oraz zakończenie. Całość powinna zmieścić się na jednej stronie, aby nie zanudzać rekrutera – piszmy zatem zwięźle i na temat. Pamiętajmy, że dobrze przygotowany list motywacyjny może znacząco zwiększyć szanse na otrzymanie wymarzonej pracy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here