Przekwitanie kryje się pod pojęciem fizjologicznego zjawiska wynikającego ze spadku hormonów płciowych. U kobiet dochodzi do spadku estrogenów i progesteronu, a u mężczyzn obniża się poziom testosteronu. Tym, co łączy menopauzę oraz andropauzę jest wystąpienie symptomów takich jak zmęczenie, problemy ze snem, wrażliwość oraz kłopoty z koncentracją. Czym dokładnie jest przekwitanie u kobiet i mężczyzn? Jakie są tego objawy? Czy możliwe jest łagodzenie objawów? Odpowiadamy!
Przeczytaj też: https://akcemed.pl/przekwitanie-u-kobiet-i-mezczyzn/
Przekwitanie – czym dokładnie jest?
Przekwitanie kojarzy się wielu osobom jedynie z kobietą menopauzą, czyli okresem przypadającym na 45 – 55 rok życia kobiety. W tym czasie dochodzi do zaprzestania czynności wydzielnicze tych wyników oraz spadku poziomu hormonów płciowych. Cykle miesięczne jest zostają wstrzymane, pociąg zanika miesiączka.
Ten okres jest jednoznaczne z zakończeniem okresu płodowego kobiety. Zmiany hormonalne towarzyszą szeregowi dolegliwości, Ponadto wzrasta ryzyko rozwoju niektórych chorób przewlekłych. Nie każdy wie, ale problem przekwitania nie dotyczy jedynie kobiet. Mężczyźni również przekwitają, a okres ten fachowo nazywa się andropauzą.
Jakie są objawy przekwitania?
Zarówno menopauza, jak i andropauza nie mogą zostać niezauważone. Zawsze u kobiet okres ten związany jest z charakterystycznymi objawami. Większość pan doświadcza rozdrażnienia, wahania nastrojów oraz może pojawić się depresja. Nieradko występują również problemy ze snem oraz zaburzenia pamięci i koncentracji. W tym czasie pojawiają się też uderzenia gorąca, suchość pochwy, a także może wystąpić problem z nietrzymaniem moczu.
U mężczyzn natomiast objawy te zazwyczaj posiadają łagodniejszy przebieg. Niskiemu poziomu testosteronu we krwi towarzyszy wzrost ilości tkanki tłuszczowej oraz spadek masy ciała, który związany jest z utratą masy mięśniowej. Podobnie jak u kobiet, może pojawić się bezsenność, ogólne rozdrażnienie, a także stany depresyjne. Charakterystycznym symptomem jest spadek libido oraz zaburzenia erekcji.
Czy można łagodzić objawy przekwitania?
Przekwitanie jest czasem, kiedy warto w szczególny sposób zadbać o zdrowie. Nie jest to oczywiście żadne poważne zaburzenie zdrowotne, jednak warto zadbać o to, aby załagodzić uciążliwe objawy. Jedną z metod jest suplementacja brakujących hormonów. U kobiet możliwa jest do zastosowania hormonalna terapia zastępcza, a u mężczyzn stosowanie preparatów zawierających testosteron. Ponadto można sięgać po suplementy diety.
Kobiety decydują się na fitoestrogeny roślinne, które naśladują działania estrogenów w organizmie. Z kolei panowie wybierają suplementy wpływające korzystnie na sprawność seksualną.
Zobacz też: http://orlabaszta.pl/depresja-jakie-sa-jej-przyczyny-oraz-rodzaje/