jęczmień na oku
fot. pexels.com

Jęczmień na oku może się pojawić niespodziewanie i skutecznie pokrzyżować nam nasze plany! Jak sobie poradzić z tą przypadłością, bez konieczności odwiedzania lekarza? Istnieją domowe sposoby, które pomogą ci pozbyć się jęczmienia na oku!

Zobacz też: https://www.uroda.info.pl/jeczmien-na-oku-przyczyny-objawy-i-leczenie-domowe-sposoby/

Jęczmień na oku

Jęczmień zewnętrzny to zapalenie gruczołów powiekowych przyrzęsowych. Wówczas wydzielina ropna sama spływa wzdłuż rzęs. Jęczmień wewnętrzny to zapalenie gruczołów tarkowych Meiboma, w której potrzeba interwencji chirurgicznej.

Przyczyną pojawienia się jęczmienia na oku są bakterie gronkowca. Czynniki, które wpływają na jego powstawanie to źle dopasowane kosmetyki do demakijażu, niestaranne usuwanie makijaży, wiek starszy, jasna karnacja, noszenie soczewek kontaktowych, a także alergie oczne i źle skorygowane wady wzroku, a także łojotokowe zapalenie skóry oraz trądzik różowaty.

Objawy jęczmienia są bardzo charakterystyczne, gdyż są to ból oraz obrzęk i zaczerwienienie brzegu powieki, wydzielina ropna, która wydostaje się na zewnątrz, a także łzawienie oraz światłowstręt. Jęczmień to po prostu ropień, który został wywołany przez bakterie, które dostają się do błony śluzowej.

Jak leczyć jęczmień na oku?

Nigdy nie należy go wyciskać! Dojrzały jęczmień na oku ma bardzo wyraźny żółty czubek, któremu nie wolno pomóc w pęknięciu. Dojrzały, pęknie sam, wówczas ropa samoistnie się wyleje i rana zagoi się w ciągu kilku dni.

Chcąc przyspieszyć ten proces można stosować odpowiednie maści lub ciepłe kompresy. Koniecznie trzeba zrobić posiew z tej wydzieliny, aby rozpoznać bakterie i później dobrać odpowiedni antybiotyk na jego leczenie.

Domowe sposoby leczenia jęczmienia to pocieranie go złotą obrączką, którą należy zdezynfekować i rozgrzać. Dodatkowo to ciepły okład z jajka, które należy ugotować na twardo i zawinąć w chusteczkę, a następnie przyłożyć do zamkniętej powieki. Można również stosować okład z zielonej herbaty, który przykłada się do jęczmienia.

Przeczytaj też: http://orlabaszta.pl/jak-sie-pozbyc-cellulitu/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here