Próchnica u dzieci

Próchnica jest to choroba bakteryjna zębów. Gdy zostaje zbagatelizowana i nieleczona jest w stanie zniszczyć zęby, ale i może być przyczyną wielu chorób ogólnoustrojowych. W przypadku dzieci jest to dolegliwość bardzo często spotykana. Zwykle najbardziej narażone są na nią zęby mleczne. Do próchnicy zębów dochodzi na skutek zaniedbań higienicznych i nieprawidłowej diety.

Badania dowiodły że w warunkach laboratoryjnych bakterie wcale się tak szybko nie namnażają. Wniosek jest taki, że nie musielibyśmy myć zębów po każdym posiłku, tylko co 48 godzin. Aby było to możliwe musielibyśmy spełnić jeden warunek. Jaki? Z diety należałoby usunąć wszystkie węglowodany. Ponieważ to one są głównym pożywieniem dla bakterii.

Niestety nie da się wykluczyć z diety węglowodanów, bo przecież to one dają nam energię do życia. Za to można ograniczyć ich ilość, którą spożywamy.

Jakie są przyczyny próchnicy u dzieci?

Główną przyczyną powstawania próchnicy u dzieci jest spożywanie produktów z cukrem. A raczej spożywanie ich za dużej ilości. Do tego dochodzą braki w higienie jamy ustnej, dzieci zapominają że przed snem należy dokładnie umyć zęby, co gorsze często jedzą jakieś przekąski przed pójściem do łóżka. Rodzice nie zawsze są w stanie ich upilnować.

Przeczytaj też: http://orlabaszta.pl/nadmiar-cukru-w-diecie-dziecka-czym-grozi/

Każdy maluch powinien wyrobić sobie nawyk niejedzenia przed snem. Powinien zakodować sobie w głowie, że po umyciu zębów nie można nic wkładać do ust, no chyba że wodę.

Czemu dzieci w większym stopniu są narażone na powstawanie próchnicy? Ponieważ u dzieci szkliwo jest znacznie słabsze, dlatego nie powinny jeść słodyczy. Rozsądnym rozwiązaniem jest wprowadzenie zasady, jeden słodki dzień w tygodniu. Wtedy rodzic wybiera dzień, w którym jego maluch może zjeść coś ‚zakazanego’ na codzień.

Czy guma do żucia może zapobiec próchnicy u dzieci?

W dzisiejszych czasach bardzo popularna stała się guma do żucia. Spożywa się ją głównie ze względu na to, że świetnie odświeża oddech, ale też zabezpiecza zęby przed próchnicą. Jest to duże ułatwienie, zwłaszcza w sytuacji, gdy nie mamy możliwości umycia zębów po posiłku. Wystarczy wtedy wziąć gumę do żucia, bardzo ważne żeby była pozbawiona cukru.

Większość gum do żucia już teraz ma w składzie zamienniki cukru, dzięki temu przywracają w ustach naturalne pH i zapobiegają powstawaniu płytki nazębnej. Dodatkową zaletą gumy do żucia jest usuwanie resztek pokarmu z trudno dostępnych miejsc.

Źródło: https://www.zdrowedzieci.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here