smaczna salatka

Od dawna słyszymy, że aby schudnąć, należy jeść aż 5 posiłków dziennie, które wspomagają nasz metabolizm. Śniadanie, obiad oraz kolacja, a ponadto II śniadanie i podwieczorek mają mieć zbawienny wpływ na naszą sylwetkę. Jednak czy jest tak na pewno? Czy trzeba jeść akurat te 5 posiłków dziennie?

Termiczny efekt pożywienia, w skrócie TEF

Kiedy mowa o 5 posiłkach dziennie, każdy z nas od razu myśli o częstym jedzeniu, jako o podkręcaniu codziennego metabolizmu. Nie jest to jednak do końca prawda. W częstym jedzeniu chodzi o dostarczanie energii, którą organizm wykorzystuje do  trawienia i wchłaniania składników odżywczych. Tę energię wyraża się w procentach i tutaj nie ma znaczenia, czy jemy raz dziennie, 3 razy dziennie czy 5. Organizm i tak zawsze zużyje tyle samo energii, czyli 10% z tego, co mu dostarczymy.

Jaka liczba posiłków będzie najodpowiedniejsza?

Żywienie zależy od naszej aktywności i stylu życia, podobnie jak ilość posiłków. Nie ma jednego utartego schematu, którym każdy człowiek powinien się posługiwać. Nie ma co jednak ukrywać, że 5 posiłków w ciągu dnia to bardzo dobra ilość, która sprzyja ograniczaniu gromadzenia tłuszczów w organizmie. Jednak jeśli zjadasz 3 posiłki dziennie, które w pełni Cię satysfakcjonują, nie zmieniaj tego. Pamiętaj tylko, aby owe posiłki miały mniej więcej swoje godziny w ciągu dnia. Sprawi to, że zbudujesz własne pozytywne nawyki żywieniowe.

U kogo najlepiej sprawdzi się dieta 5 – posiłkowa?

Dieta, która składa się z ok. 5 – 6 posiłków dziennie będzie doskonałym wyborem dla osób, które charakteryzują się bardzo dużym zapotrzebowaniem energetycznym. Jest to idealny schemat żywieniowy chociażby dla sportowców, którzy nie mogą dopuścić do rozciągnięcia ścian żołądka. Profesjonalny sportowiec nie może zjeść ok. 1000 kcal jednorazowo, ponieważ nie sprzyja to treningom oraz jego zdrowiu.

Dieta składająca się z 5 posiłków to również dobry pomysł dla osób z niedowagą czy zaburzeniami odżywiania. Dla takich osób jedzenie małych porcji skuteczniej pobudzi ich apetyt, aniżeli spożywanie dużych posiłków nieprzyjemnie zapychających żołądek. W przypadku takich ludzi grozo to odruchem wymiotnym oraz złym wchłanianiem się składników odżywczych.

salatka warzywna

Dieta z licznymi posiłkami w ciągu dnia świetnie sprawdzi się u ludzi z problemami trawiennymi, u osób, które mają luźniejsza pracę i mogą zjadać II śniadanie czy podwieczorek, a także u osób, dla których 5 posiłków dziennie jest działającym nawykiem.

O czym warto pamiętać?

5 posiłków dziennie to nie przymus, ale warto pamiętać, by zjadać minimum 3 posiłki z w miarę regularnymi odstępami czasu. Musimy wiedzieć, że nasz organizm przyzwyczaja się szybko do nowych warunków, ale jego wydajność znacznie spadnie, kiedy nie dostarczymy mu energii z wahaniem +/- 1 godzina.

Jeśli chcesz odżywiać się zdrowo i masz na to plan, jednak nie operujesz wolnym czasem, warto zwrócić uwagę na catering dietetyczny, którego oferty porównasz na serwisie dietly.pl. Wystarczy podać swój adres zamieszkania oraz inne interesujące Cię parametry, a resztę serwis zrobi za Ciebie. Możliwe, że to właśnie dzięki dietly.pl zmienisz swoje życia na wygodniejsze i zdrowsze!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here