Endometrioza - leczenie

Endometrioza to choroba, która dotyka kobiety w różnym wieku. Może dotyczyć nawet 15% kobiet w okresie rozrodczym, ponieważ wówczas jest najczęściej wykrywalna. Endometrioza objawy nie zawsze są jednoznaczne, dlatego też zazwyczaj ciężko jest zdiagnozować chorobę bez przeprowadzenia specjalistycznych badań.

Jakie objawy daje endometrioza?

Objawy endometriozy rzadko są jednoznaczne – zwykle wymagają przeprowadzenia szczegółowego wywiadu lekarskiego badań hormonalnych i najskuteczniejszej metody – laparoskopii. Jednym z głównych objawów schorzenia jest niepłodność – kobiety cierpiące na zrosty i torbiele w obrębie macicy mają problem z zajściem w ciążę. Kolejnym objawem są długie, obfite i bolesne miesiączki, które potrafią uniemożliwiać swobodne funkcjonowanie. Endometrioza objawy to również szereg innych, nieprzyjemnych oczuć – ból przy oddawaniu moczu lub przy zbliżeniach intymnych, a także bóle w okolicy krzyżowej kręgosłupa.

Jak można leczyć endometriozę?

Nie można leczyć przyczyny endometriozy, ponieważ tak naprawdę nie jest znane źródło choroby. Terapia opiera się więc jedynie na leczeniu objawowym. Standardem w leczeniu endometriozy jest laparoskopia, która pozwala na pozbywanie się zrostów i torbieli metodą chirurgiczną. Nowoczesna terapia pozwala jednak na wprowadzenie leczenia farmakologicznego – podczas terapii stosowane są niesteroidowe leki przeciwzapalne oraz preparaty estrogenowo-progestagenowe, których zadaniem jest likwidacja lub redukcja tkanki endometrialnej. Dla uzyskania lepszych efektów, często łączy się terapię farmakologiczną z zabiegiem chirurgicznym.

Czy endometriozę można wyleczyć?

Niestety – endometrioza jest chorobą trudną do wyleczenia, szczególnie że medycyna nie zna genezy tej choroby, a objawy endometriozy mogą wskazywać na różną przyczynę schorzenia. Żadna metoda leczenia nie daje 100% skuteczności i zdarza się, że nawet 30% chorych dotyka nawrót zmian endometrialnych. Terapia może trwać wiele lat, dlatego chore kobiety często potrzebują dodatkowej opieki psychologa. Celem leczenia endometriozy jest wyeliminowanie lub załagodzenie ognisk choroby, pozbycie się dolegliwości bólowych, przywrócenie płodności. U kobiet w wieku rozrodczym dobiera się leczenie w taki sposób, by nie doprowadzić do uszkodzenia narządów rozrodczych i tym samym nie przekreślać szans na posiadanie potomstwa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here