Sformatowanie dysku nieraz okazuje się koniecznością. Dotyczy to również bardzo popularnych dysków pendrive. Czynność ta nie należy do specjalnie skomplikowanych, jako że pendrive jest w praktyce podobnym akcesorium co dysk SSD. Przeanalizujmy zatem uważnie, jak sformatować pendrive.
Większość użytkowników komputerów korzysta z systemu Windows. Aby sformatować pendrive, należy otworzyć „Mój komputer”, a następnie najechać myszą na „Dysk pendrive”. Wtedy trzeba kliknąć na nim prawym klawiszem myszy, aby otworzyć opcję „Formatuj”, a następnie ją wybrać. Na ekranie ukaże się wtedy okienko z różnymi opcjami. Po naciśnięciu opcji „Rozpocznij” przeczytamy ostrzeżenie, że wszystkie dane będą usunięte. Akceptacja tej informacji przez użytkownika uruchamia proces formatowania.
Od wyboru opcji formatowania zależy prędkość tej operacji. Szybkie formatowanie trwa nie więcej niż kilkanaście sekund, podczas gdy pełne formatowanie może zająć wiele minut, a nawet kilka godzin. Którą opcję formatowania powinniśmy wybrać? To zależy od tego, czy na naszym pendrive istnieją miejsca wymagające naprawy, tzn. „bad sektory”. Oba rodzaje formatowania wymażą dane z pamięci pendrive`a, jednak tylko formatowanie pełne umożliwi oznaczanie złych sektorów oraz ich naprawę. To z kolei zabezpieczy nasz dysk przed zapisaniem nowych danych w sektorach, które uległy uszkodzeniu.
Zdecydowanie zalecane jest skorzystanie z opcji pełnego formatowania zawsze, gdy używamy pendrive nieznanego pochodzenia, a także wtedy, gdy wiemy, że ma on uszkodzone sektory. Ponadto warto przeprowadzić takie formatowanie przynajmniej raz na jakiś czas dla zachowania bezpieczeństwa.
Warto mieć świadomość, że formatowanie pendrive`a w rzeczywistości nie usuwa danych. Usuwane są jedynie ich znaczniki. Możemy znaleźć wiele programów, które pozwalają na odwrócenie tej operacji. Nie jest to trudne zadanie i może je z łatwością wykonać każdy użytkownik komputera. Aby skutecznie usunąć dane, konieczne jest wykorzystanie któregoś ze specjalistycznych programów i jest to zadanie raczej dla specjalisty.
Jedną z opcji formatowania pendrive`a jest rozmiar jednostek alokacji. Taka jednostka alokacji jest odpowiednikiem jednego klastra, Każdy plik, zapisywany na pendrivie, zajmuje określoną liczbę klastrów. System operacyjny przydziela mu ilość klastrów, która jest konieczna, aby był w całości zapisany na dysku. W ten sposób pewna część pamięci pendrive pozostaje niewykorzystana, gdyż w jednym w jednym klastrze można zapisać tylko jeden plik. Dlatego też np. na pendrive o pojemności 16 GB możemy zmieścić w praktyce tylko 14-15 GB plików, gdyż wypełnią one wszystkie dostępne klastry. Jeśli przy formatowaniu ustawimy mniejsze klastry, wtedy zmarnuje się mniej miejsca – nasze pliki lepiej je wypełnią. Z drugiej strony mniejsze klastry oznaczają dłuższy proces zapisywania dużego pliku. Oznacza to, że odpowiedni rozmiar jednostek przy formatowaniu zależy od tego, jakiej wielkości pliki zamierzamy zapisywać na naszym pendrivie.