Jak przygotować ziemię w ogrodzie do sadzenia roślin

Powoli zbliżamy się do wiosny, czyli początku sezonu ogrodniczego. Zanim zaczniemy sadzenie roślin, musimy zająć się jednak wieloma innymi czynnościami, takimi jak wybór i zakup nasion oraz przygotowaniem ziemi i swojego ogrodu do wysiewu.

Zaczynamy od porządków

Niezależnie od tego, czy zdecydowaliśmy się na założenie ogrodu po kilku latach od wprowadzenia do nowego domu lub mieszkania, czy zaraz po ukończeniu budowy domu, musimy zacząć od zrobienia porządku w ogrodzenie. Sprzątanie warto rozpocząć od uśnięcia gruzu, wszystkich śmieci oraz ewentualnie zaprawy murarskiej. W uprzywilejowanejsytuacji są osoby, które mają już wcześniej oczyszczoną przestrzeń. Dopiero potem możemy przystąpić do usuwania chwastów oraz wszystkich niepożądanych roślin. Zazwyczaj będzie do tego potrzebne użycie łopaty, wideł oraz grabi, ponieważ ręczne przekopywanie jest niemal zawsze konieczne przy przygotowywaniu ogrodu do nowego sezonu. Inny sposobem na oczyszczenie ogrodu z chwastów jest używanie środków chemicznych, czyli herbicydów. Jest to jednak metoda, która wpływa na jakość gleby w ogrodzie i całe środowisko naturalne w ogrodzie. Przegotowanie ogrodu jest znacznie prostsze, jeżeli on istnieje już jakiś czas. W takiej sytuacji musimy jedynie pozbyć się martwych roślin, chwastów oraz nasadzeńz poprzedniego czasu.

Sprawdzamy rodzaj i odczyn gleby

Sprawdzamy rodzaj i odczyn gleby

Kiedy uporządkujemy już swój ogród, kolejnym krokiem jest wykonanie testu gleby. Aby sprawdzić, czy zawiera ona odpowiednią ilość składników odżywczych, możemy wziąć garść ziemi i uformować kulę. Żyzne gleby charakteryzują się tym, że może być łatwo formowana w zwartą strukturę. Jeżeli gleba jest zbyt zbita lub wydaje się „tłusta”, znaczy że jest zbyt gliniasta. Prawdopodobnie uniemożliwi to stworzenie przez rośliny odpowiedniej struktury korzeni, ponieważ cechuje się mniejszym przepuszczaniem powietrza i wody. Jeśli gleba jest bardzo lekka, a uformowana przez nas kula łatwo się niszczy, prawdopodobnie mamy do czynienia z glebą piaszczystą. Istotne jest także sprawdzenie odczynu gleby, ponieważ od tego powinno zależeć to, jakie nasiona do zasadzenia wybierzemy. W tym celu możemy się posłużyć kwasomierzem glebowym. Następnie, znając pH ziemi, możemy dobrać nawozy. Najlepsza gleba dla roślin ogrodowych ma odczyn lekko kwaśny lub obojętny.

Poprawiamy strukturę i jakości ziemi

Następnym etapem jest nawożenie i spulchnienie ziemi. Jeżeli gleba w ogrodzie jest zbyt piaszczysta, problem z urodzajnością jest spowodowany tym, że spływająca woda dostaje się do głębokich warstw i wypłukuje niezbędne składniki odżywcze. Aby tego uniknąć, powinniśmy zwiększyć jej chłonność poprzez dodanie mieszanki gliny z obornikiem lub kompostem. Jeżeli gleba w ogrodzie jest zbyt gliniasta, oznacza to, że trzeba dodać do niej drobnego żwiru i kory lub mieszanki z piasku. Glebę można również użyźnić poprzez sztuczne i naturalne nawozy. Nasiona oraz wiele innych przydatnych przedmiotów do uprawy ogrodu w atrakcyjnych cenach możemy kupić w sklepach internetowych jak np. Gardenowo.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here