Jakie palety wybrać do firmy

W każdej firmie transport odgrywa istotną rolę. Żeby jednak szybko i bezpiecznie przewozić towar, należy go odpowiednio zapakować. Doskonale do tego nadają się różnego rodzaju palety. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy wyborze palet.

Palety plastikowe, drewniane czy z metalu

Najczęściej spotykane są palety drewniane. Ale na rynku są też palety metalowe i z tworzyw sztucznych. Produkcja palet z tworzyw sztucznych jest coraz większa, ponieważ dzięki swoim niezaprzeczalnym zaletom są coraz chętniej używane. Mniej popularne są palety metalowe, stosowane głównie w przemyśle ciężkim, hutniczym, górniczym i samochodowym. Plastikowe palety są niezastąpione wszędzie tam, gdzie wymagana jest wyjątkowa czystość. Używa się ich powszechnie w branży spożywczej, rolnej czy farmaceutycznej. Mniejsza waga plastikowych palet sprawia, że transport jest tańszy.Palety drewniane warto stosować w branżach, gdzie wymagana jest spora wytrzymałość na duże obciążenia. Na paletę drewnianą można załadować nawet tonę towaru.

Warto postawić na tworzywo sztuczne

Plastikowe palety mają sporo zalet. Warto na nie postawić, zwłaszcza że produkcja palet z tworzyw sztucznych to bardzo rozwijająca się branża. Oferuje ona wiele rozmaitych modeli palet o standaryzowanych wymiarach. To pozwala na używanie ich w zautomatyzowanych systemach produkcyjnych oraz bardzo dobry dobór modelu do potrzeb.Ogromną zaletą plastikowych palet jest ich łatwe mycie i dezynfekowanie. To zaleta nie do przecenienia. Można je myć pod ciśnieniem, jak i stosować różne preparaty myjące. Ze względu na odporność na większość substancji chemicznych, można je także skutecznie dezynfekować.Używanie palet plastikowych jest dużo bezpieczniejsze niż drewnianych. Drewniane palety są konstruowane z użyciem gwoździ, które mogą zranić. Zagrożeniem są też liczne drzazgi.

Liczy się ekologia

Teoretycznie palety drewniane są ekologiczne. Jednak ich czas użytkowania jest stosunkowo krótki. Nie tylko brudzą się, ale i zamakają, a to najczęściej prowadzi do rozwoju grzybów i pleśni. Taką paletę trzeba wyrzucić.Plastikowe palety służą 10 i więcej lat. Uszkodzone i zużyte należy poddać recyklingowi, w wyniku którego otrzymuje się nowe palety. Długość użytkowania i możliwość recyklingu to kolejna zaleta, która przemawia za paletami z tworzyw sztucznych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here