Konsultacja psychologiczna

0
1554

Decydując się na współpracę z psychologiem konieczna jest konsultacja psychologiczna. Czym właściwie jest? Jest to pierwsza wizyta u psychologa, przy której specjalista musi zebrać podstawowe informacje o kliencie. Jest to konieczny zabieg, by psycholog mógł podjąć dalsze kroki. Niezbędne jest zatem ogólne określenie problemu, z jakim zmaga się pacjent, względne określenie jego stanu psychicznego oraz emocjonalnego. Również dla klienta jest to ważne doświadczenie, ponieważ przy konsultacji psychologicznej może określić czy dany psycholog/psychoterapeuta mu odpowiada oraz czy jest w stanie mu zaufać. Niejednokrotnie konsultacja nie kończy się na jednym spotkaniu.

Czasem trzeba kilku, a nawet kilkunastu by dokładnie nakreślić problem. Ważne jest jak przebiega konsultacja psychologiczna. Klient musi czuć się komfortowo, odczuwać zaufanie i stopniowo otwierać się coraz bardziej. Tylko klarowny kontakt może przynieść dany efekt. Konsultacja psychologiczna stanowi wstęp do dalszej współpracy i ewentualnej terapii. Pozwala na skrupulatne wyznaczenie planu działania i dopasowaniu formy spotkań do potrzeb klienta. Jest ona krótkotrwałym działaniem, więc rozwiązaniu lżejszych problemów okazuje się wystarczającym środkiem, jednakże w cięższych przypadkach niezbędna jest długotrwała psychoterapia z uprawnioną do tego osobą.

Do konsultacji psychologicznej może przystąpić tak naprawdę każdy. Kwalifikują się do tego problemy w związku, z opanowaniem emocji, depresja, obniżony nastrój, zaburzone postrzeganie siebie i niska samoocena, uzależnienia, stany lękowe, bezsenność, zaburzenia odżywiania, utrata bliskiej osoby czy też po prostu trudna sytuacja życiowa. Warto mieć na uwadze, że psycholog lub psychoterapeuta to specjalista w swojej dziedzinie, dlatego dla efektywności spotkań ważna jest szczerość i otwartość klienta. Tylko takie zachowanie pozwoli odpowiednio nakreślić problem i dobrać odpowiedni rodzaj spotkań. Ukrywanie wielu faktów z pewnością utrudni pracę. Psycholog Warszawa może zaoferować wiele opcji dopasowanych do pacjenta.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here