Pamięć - jak ją ćwiczyć?

Pamięć to podstawowy mechanizm gdzie przechowywane jest doświadczenie. To właśnie dzięki niej możemy zapamiętywać nowe informacje, przypomnieć sobie o czymś, co miało miejsce kilkanaście lat temu, a także mamy możliwość odwołania do uczuć. Niestety z wiekiem czynności te stają się o wiele wolniejsze. Mamy problemy z zapamiętywaniem nowych rzeczy. Jednak wcale tak nie musi być. Już od najmłodszych lat powinniśmy stałe ćwiczyć i usprawniać naszą pamięć. Zatem jak ćwiczyć pamięć?
Mamy na to kilka sposobów, jak uelastycznić i jak poprawić naszą pamięć.
Powinniśmy zacząć od samego początku.Możemy wyróżnić aż trzy rodzaje pamięci. Pamięć dzielimy na:
– pamięć krótkotrwałą,
-pamięć roboczą,
– pamięć długotrwałą.
Pamięć krótkotrwała daje nam możliwość przechowywania informacji przez bardzo krótki okres czasu, zwykle jest to około 2 sekund. Natomiast pamięć długotrwała pozwala nam przechowywać informacje przez wiele lat. To właśnie tutaj przechowujemy dane typu: imię, nazwisko, adres, tabliczkę mnożenia, ważne daty, itd. Jeśli chodzi o pamięć roboczą to dzięki niej możemy tymczasowo przechować czynności wykonywane w danej chwili. Można to zobrazować następującym przykładem. Na przykład na lekcji pisząc zadanie pamiętamy powiedziane kilka minut temu polecenie nauczyciela.
Mózg tak jak nasze ciało tak samo potrzebuje ćwiczeń. Dzięki treningowi fizycznemu utrzymujemy nasze ciało w świetnej formie, tak samo ćwiczenia na pamięć poprawiają funkcjonowanie naszej pamięci.
Ćwiczenia, które pozwolą nam usprawnić naszą pamięć. Oto kilka przykładów:
1. Jak ćwiczyć pamięć? Ucz się na pamięć wiedzy, numerów telefonów, tekstów piosenek, rób w pamięci listę zakupów.
2. Jak ćwiczyć pamięć? Ucz się języków obcych. Postaraj się stworzyć bank słów. Nagraj albo też zapisz podstawowe słownictwo, zapamiętywane wiadomości. Co jakiś czas próbuj sprawdzić swoją wiedzę i pamięć powtarzając je.
3. Jak ćwiczyć pamięć? Ucz się gry na instrumentach: na pianinie, flecie czy też gitarze.
4.Jak ćwiczyć pamięć? Staraj się jak najczęściej rozwiązywać krzyżówki jak i logiczne zagadki. Rozwiązuj quizy i baw się w skojarzenia.
5. Jak ćwiczyć pamięć? Bardzo dobrym sposobem na ćwiczenia pamięci są gry typu ” memory”. Graj z dziećmi, mężem i rodziną. To doskonały sposób na spędzanie czasu z rodziną, zbliżenie się do siebie i oprócz tego ćwiczenia pamięci nie tylko swojej, ale i bliskich.
6. Jak ćwiczyć pamięć? Kolejnym niezwykle przydatnym sposobem jest tak zwany ” Dom pamięci” Wyobrażamy sobie dom z wieloma pomieszczeniami. W każdym z tych pomieszczeń znajduje się jedno zdarzenie, które naszym zdaniem jest warte zapamiętania. Chodzi w tym o to, aby codziennie wracać do tego domu i przypominać sobie po kolei te zdarzenia. Dzięki temu ćwiczymy pamięć, a także pamiętamy i możemy w każdej chwili wrócić do konkretnego wydarzenia z naszego życia.
Pamięć jest bardzo ważna w naszym życiu, bez niej nie wiedzielibyśmy jak się nazywamy, ile mamy lat, gdzie mieszkamy, kiedy są nasze urodziny czy też naszych bliskich. Dlatego też apeluję ćwiczymy naszą pamięć, ponieważ to nasz największy skarb.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here