Programista - zawód przyszłości

Branża IT już teraz jest jedną z najbardziej chłonnych na rynku, a zapotrzebowanie na pracownika tam ciągle rośnie. Należy również do tych najbardziej opłacalnych, co przyciąga kolejne osoby zainteresowane tego typu pracą. Dlatego właśnie coraz większa rzesza ludzi decyduje się na naukę np. programowania. Jak zostać programistą?

Tu pojawia się podstawowa cecha, która sprawia, że w zawodzie tym chciałoby pracować tak wiele osób: aby zostać programistą nie jest konieczne specjalistyczne wykształcenie. Dla innych dobrze płatnych zawodów np. prawnika, lekarza czy architekta jest to warunek niezbędny. Wydaje się więc, że bariera wejścia do tego zawodu jest niesamowicie niska. Czy aby na pewno?

W zawodzie programisty największą wartością jest wiedza i doświadczenie. Jak to uzyskać? Istnieje kilka sposobów. Jeśli jesteś młody, możesz zdecydować się na specjalistyczne studia wyższe. Tak jak wspomniano wyżej, dyplom nie jest wprawdzie niezbędny, szkoła jednak pozwoli na zdobycie wiedzy potrzebnej do uprawiania takiego zawodu.

Co jednak, jeśli już pracujemy w innym zawodzie, i nie mamy czasu na poświęcenie takiej ilości czasu na naukę? Zawsze możemy spróbować samodzielnego przyswajania wiedzy. W internecie możemy znaleźć wiele samouczków, z których możemy korzystać. Ten sposób nauki nie jest jednak dla każdego, ponieważ wymaga olbrzymiego samozaparcia. Możemy również udać się na intensywne kursy zawodowe, które pozwolą nam w szybkim tempie otrzymać niezbędne informacje potrzebne do uprawiania tej profesji.

Już przy wyborze pierwszego kursu czy też rozpoczęciu samodzielnej nauki warto pamiętać, że nie każdy programista zajmuje się tym samym. Dlatego też warto rozważyć język programowania, którego mamy zamiar zacząć się uczyć. Do najpopularniejszych należą Java, C++ czy też Python.

Ile może zarobić programista? Podobnie jak w wielu innych przypadkach, nie ma jednej reguły i wszystko zależy od wielu czynników. Przyjmuje się, że początkujący programista może zarobić od 3000 zł miesięcznie. Od czego zależą zarobki? Kwoty wahają się na przykład od języka, którym się posługujemy. Tu jest podobnie jak w przypadku języków obcych znajomość tych mniej popularnych jest lepiej płatna, jednak z drugiej strony znajdziemy znacznie mniej ofert pracy, gdzie są one wymagane. Istotne jest również miejsce, w którym szukamy pracy – duże miasta oferują znacznie więcej ofert w tym zakresie.

Jakie są korzyści z wykonywania zawodu programisty, nie licząc oczywiście tych finansowych? Przede wszystkim, możemy wybrać sposób pracy – jest to jeden z tych zawodów, który możemy z powodzeniem wykonywać zdalnie. Zazwyczaj również jesteśmy rozliczani z efektów, niekoniecznie z godziny spędzonych nad danym projektem. Oznacza to, że jeśli jesteśmy w stanie zautomatyzować naszą pracę, to będziemy otrzymywać nasze wynagrodzenie przy minimalnym wysiłku.

Jak widać, aby zostać programistą wystarczy determinacja, cierpliwość oraz systematyczność w nauce. Jest to jednak inwestycja czasowa ( i niekiedy finansowa), która z pewnością zwróci nam się z nawiązką.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here