Stres-nieodłączny element współczesnego życia

Stres jest to reakcja organizmu na sytuacje, które są nam obce, nieznane bądź zakłócają nasz emocjonalny spokój, przekraczają nasze możliwości, co do podołania nim. Stresujące wydarzenia określamy jako stresory- mogą być one:
– fizyczne, jak hałas, choroba
-społeczne, jak problemy sercowe, utrata pracy, kłótnia z mężem.
W związku z powyższym można domyśleć się, że stres towarzyszy każdemu człowiekowi. Pamiętać trzeba, że stres jest również indywidualnym odczuciem. Dla jednej osoby stresem jest wyjście na scenę i wygłoszenie referatu, natomiast dla kogoś innego odezwanie się do innej osoby jest już czymś stresującym. Mówiąc o stresie trzeba pamiętać, że można wyróżnić różne jego intensywności tj. stres na przykład życia codziennego bądź stres związany z podróżą samolotem.
Ile byśmy nie mówili o stresie, pewne jest to, że jest on nieodzownym elementem współczesnego świata. Według mnie stres jest nam potrzebny. Pozwala on nam się zmobilizować, napędza do działania.
Niestety, jak już wyżej zostało wspomniane, niektórzy ludzie stresują się bardziej od innych, czyli tak naprawdę stres towarzyszy im od rana do wieczora, przez co ich organizm jest wycieńczony, nie ma czasu np.na regeneracje. Dlatego warto poznać sposoby i techniki, jak walczyć ze stresem. Oto kilka sposobów:
– sport- aktywność fizyczna pozwala zmęczyć ciało, a odprężyć umysł. Wybierz taką dyscyplinę, która przede wszystkim będzie dla ciebie przyjemna. Może być to siłownia, bieganie, spacery bądź rowerek stacjonarny. Skupiając się na aktywności, zapomnisz o trudach dnia codziennego.
-myśl pozytywnie- spójrz na siebie i to co ciebie otacza łaskawszym wzrokiem. Nie musisz być cały czas na wysokich obrotach, czasami warto odpuścić.
– zaakceptuj siebie- częstą przyczyną stresu jest to, że nie akceptujemy siebie samego. Porównujemy siebie do innych osób, przez co nasza samoocena spada i tym samym boimy się np. odezwać do innego człowieka. Ważne jest, aby uświadomić sobie, że każdy ma wady i jeśli sami nie zaakceptujemy siebie to nie zrobi tego nikt za nas.
-odpoczynek, relaks- w dzisiejszym, zabieganym świecie bardzo ciężko niektórym osobom znaleźć czas na odpoczynek, który jest kluczowy dla naszego organizmu. Wymęczeni stresem, który spina nasze ciało, powoduje, że działamy na pełnych obrotach często przez wiele godzin pracy, potrzebujemy relaksu. Musimy o tym pamiętać. Nie miej wyrzutów sumienia, kiedy raz na jakiś czas poleżysz na kanapie z książką bądź pilotem od telewizora. Odpoczynek jest nieodzownym elementem układanki, dotyczącej harmonii naszego ciała.
-poczucie humoru- mawia się, że śmiech to zdrowie. Śmiech jest dobrym sposobem na radzenie sobie ze stresem. Wystarczy, że podczas stresującej sytuacji wyobrazimy sobie coś śmiesznego, przypomnimy zabawne wydarzenie. Śmiech pozwala również rozluźnić się, a to jest efekt pożądany właśnie podczas stresujących sytuacji.
Stres jest potrzebny w naszym życiu i towarzyszy nam tak naprawdę od początku istnienia rasy ludzkiej. Nie powinniśmy chcieć, by stres definitywnie zniknął z naszego życia, bo stres może działać również pozytywnie. Jednakże kiedy stres przejmuję władzę nad każdym aspektem twojego życia, warto zapoznać się ze sposobami ujarzmienia go, tak byś to ty go kontrolował, a nie odwrotnie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here