Technologia, czyli umiejętność korzystania z dóbr współczesności

Technologia wciąż się rozwija. Powstają coraz nowsze
urządzenia, które są bardziej dopracowane do tego stopnia, że często przyjmują określenie „inteligentne.” Przykładowo inteligentna kosiarka do trawy to taka, która sama skosi trawnik lub inteligentna lodówka, która sama się diagnozuje. Takich typu urządzeń i innych jest mnóstwo na obecnym rynku. Wciąż powstają nowe modele, generacje. Często bywa, że człowiek nie jest wstanie nadążyć za obecnym rozwojem, który tak szybko idzie w ścieżkę automatyzacji. Już istnieją roboty, które wykonują pracę za ludzi. Obecny tryb konsumpcyjny, sprawia, że ludzie przyzwyczajają się do wygody i komfortu. Lepiej przecież mieć kosiarkę, która sama skosi trawnik, niż samemu to zrobić i stracić cenny czas. Czy każdy z nas w obecnych czasach tak doskonale gospodaruje swoim czasem? Otóż nie, bowiem nastała era smartfonów, które zżerają ogromne ilości czasu. Internet na tyle nas pochłania, że czujemy jakby czas leciał dwa razy szybciej, niż wtedy kiedy nie mieliśmy, aż tak dostępnego internetu. Już od najmłodszych lat, obecna społeczność jest napędzana przez nawyk do codziennego, kilkugodzinnego korzystania z internetu. Większość dzieci już w wieku 5 lat posiada smartfona, czy tableta, nie mówiąc o komputerze. Także konsole do gier typu ps4 są bardzo powszechne. Może nie każdy pięciolatek wie jak podłączyć pada od ps4 do pc, ale większość z nich sprawnie posługuję się obecną technologią.
Zadajmy sobie pytanie na ile szkodliwe może być
zakup takich sprzętów swoim dzieciom? Otóż odpowiedź brzmi: to zależy od wielu czynników. Po pierwsze środowisko w jakim przebywa nasza pociecha. Nie zawsze koledzy, czy koleżanki stanowią przykład dla naszej pociechy. Niestety klasy się nie wybiera, a różnie to bywa. Na to nie mamy wpływu, ale za to mamy wpływ na wychowanie naszego syna, bądź córki, aby zachowanie było na tyle asertywne, aby stronił \ stroniła od złego towarzystwa. Zastanówmy się też na ile jest dane urządzenie korzystne dla mojego dziecka. Jakie potencjalne zagrożenie może stanowić, bowiem zakup e-booka nie wiąże się z niebezpieczeństwem, ale rozwojem poprzez zainteresowanie ciekawą książką. Jednak trzeba uważać, bowiem każde urządzenie z dostępem do internetu stanowi potencjalne zagrożenie. Sieć jest największą kopalnią wiedzy, a zarazem największym śmietnikiem. W internecie można znaleźć wszystko i zrobić wszystko. Na tyle jest groźny, że może stanowić zagrożenie dla życia. Wszystko ma swoje plusy i minusy. Należy liczyć się z tym i dążyć do zapobiegania szkodliwym przypadkom.
Jak można uchronić swoje dzieci przed internetem?
Oczywiście rozwiązań jest wiele, ale najpierw trzeba zadać sobie pytanie, czy w kwestii wychowania wszystko zostało uczynione. Złudne może być samo zabronienie czegoś, bowiem jeśli zakazujemy korzystania z danego urządzenia, należy wytłumaczyć dlaczego sposób w jaki korzystał z niego było niewłaściwe. Istnieją również aplikacje na telefon, dzięki którym możemy ustawić blokadę rodzicielską. Dzięki temu mamy pewność, że nasze dziecko nie natrafi na niepowołane strony.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułZdrowie
Następny artykułJak sprawdzić adres ip?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here