W czasach pandemii i wszechobecnego rozwoju technologicznego, stawianie na pracę zdalną jest jak najbardziej wskazane. To samo dotyczy usług kancelarii prawnych, które coraz częściej stosują tą formę prowadzenia swej działalności. Czy to oznacza, że rynek wszedł na zupełnie nową ścieżkę rozwoju?
Kusząca forma współpracy
Nietrudno odnieść wrażenie, że zdalna współpraca z kancelarią prawną ma swoje zalety. Czat (lub wideoczat) z wybranym prawnikiem, dostęp do bazy dokumentów, a także wszechstronnej aplikacji, to tylko niektóre z udogodnień, z których mogą skorzystać przedsiębiorcy. Na tym jednak nie koniec, gdyż możliwości są pod tym względem znacznie szersze!
Najważniejszą zaletą korzystania z takiego rozwiązania jest oczywiście czas. Formalności związane z taką formą współpracy są ograniczone do minimum. Co ważne – nie trzeba umawiać się na spotkanie, czekać w kolejce wśród wielu innych klientów, a także brać ze sobą wszystkie niezbędne dokumenty.
Obustronne korzyści
Takie rozwiązania docenia nie tylko klient, ale też i jego kancelaria prawna. Okazuje się bowiem, że model ten pozwala na większą elastyczność w stosunku do klienta. Mało tego: dzięki niemu można efektywniej zaplanować czas pracy, a co za tym idzie – usprawnić funkcjonowanie całego biura.
Zdalny sposób prowadzenia działalności to korzyść również dla tych firm, które chcą zoptymalizować funkcjonowanie swej kancelarii pod kątem zatrudnienia specjalistów. Okazuje się bowiem, że jeden specjalista może – za pomocą narzędzi multimedialnych – obsłużyć wielu różnych klientów i to niezależnie od specyfiki prowadzonej przezeń działalności gospodarczej.
Są wyjątki…
Niestety – model pracy zdalnej nie sprawdza się w przypadku wszystkich podmiotów świadczących usługi z zakresu poradnictwa prawnego. Czasem trzeba bowiem „wyjść w teren” i reprezentować klienta przed sądem lub też wesprzeć go w trakcie podpisywania ważnej umowy. W tych przypadkach „praca na odległość” mogłaby być sporym utrudnieniem.
Podsumowując, zdalne funkcjonowanie kancelarii prawnej to nie pieśń przyszłości, ale realia, z którymi większość przedsiębiorców ma już do czynienia. Można nawet zaryzykować stwierdzenie, że model ten będzie się znacząco pogłębiał, gdyż każda kancelaria prawna chce ciąć koszty i multiplikować zyski.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Aliant.