Czym jest dieta ketogeniczna – za i przeciw?

0
1546

Dieta ketogeniczna to bardzo kontrowersyjny rodzaj odchudzania. Pierwotnie tę dietę stosowano w całkowicie innym celu, a jej skutkiem ubocznym było właśnie chudnięcie. To, co przyświecało powstaniu tego rodzaju diety, była chęć pomocy dzieciom i młodzieży w rzadkich chorobach. Ta dieta pudełkowa ta sprawdzała się przy padaczkach, chorobach metabolicznych oraz genetycznych. Był to ostateczny sposób, używało się go tylko wtedy, gdy leczenie farmakologiczne nie dawało już żadnych efektów. Po jakimś czasie ten rodzaj pomocy stał się także sposobem na odchudzanie. Czy słusznie?

Kilka zasad diety ketogenicznej

Dieta ketogeniczna nie jest jedna. Jest ich mnóstwo. Różnią się zazwyczaj stosunkiem składników pokarmowych, rodzajem dobranego tłuszczu oraz zalecanym deficytem kalorycznym. Wszystkie te diety jednak coś łączy – drastyczne ograniczenie cukrów w potrawach ma za zadanie doprowadzić do natężonej produkcji oraz gromadzenia ciał ketonowych, tzw: ketozy. Inaczej mówią – po kilku dniach przyjęcia zbyt małej ilości glukozy, organizm rozpoczyna korzystanie z glukozy zawartej w rezerwach, która nie jest wystarczająca, aby utlenić tłuszcz. W ten sposób dochodzi do utworzenia ciał ketonowych, trafiających do tkanek odwodowych, gdzie wykorzystuje się ję jako rezerwową energię, potrzebną do funkcjonowania organizmu.

Wady diety ketogenicznej

jedzenie

Pierwszą,  bardzo poważną wadą diety ektogenicznej jest fakt, że powstałe w organizmie ciałka obciążają nerki oraz wątrobę. Ponadto w pierwszych dniach stosowania tej diety występuje prawdopodobieństwo silnych mdłości, zmęczenia i zaparć. Kolejną poważną wadą jest brak witamin, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania człowieka. Organizm nie otrzymuje składników mineralnych, błonnika, białka czy przeciwutleniaczy co z kolei prowadzi do szeregu niewydolności, np.: kamicy nerkowej czy zapalenia trzustki.

Czy dieta ketogeniczna ma zalety?

Ogromnym plusem diety ketogenicznej jest jednoczesne chudnięcie oraz leczenie poważnych chorób dzieci. Dieta ketogeniczna działa tam, gdzie czasem leczenie farmakologiczne zawodzi. Ważne jest, by takie leczenie za pomocą diety przeprowadzić pod ścisłą kontrolą lekarza.

Kolejnym z ciekawych plusów diety ketogenicznej jest hamowanie uczucia głodu. To jest niezwykle ważne u osób, które chcą uzyskać szczupłą sylwetkę. Dieta ketogeniczna jest lubiana, ponieważ szybko można zobaczyć jej efekty. W krótkim czasie można stracić dużo na wadze, co od razu można poznać po sylwetce.

Dieta ketogeniczna jest jak każda inna z diet – ma swoje wady i zalety, a wszystko zależy od tego, kto będzie z niej korzystał. Trzeba zauważyć, że skuteczność diety ketogenicznej w porównaniu z dietą tradycyjną plasuje się na podobnym poziomie. Nie warto więc ryzykować niedoborów oraz późniejszych problemów z narządami, kiedy od początku możemy odchudzać się nie ryzykując absolutnie nic. Jeśli szukasz dobrze zbilansowanej diety, która codziennie będzie czekać pod drzwiami domu, warto zajrzeć na stronę dietly.pl, określić interesujące Cię parametry, a serwis resztę zrobi za Ciebie. Dzięki dietly.pl zamówisz najlepszy rodzaj diety w kuszącej cenie!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here