Jak nauczyć psa sztuczek i komend?

Mówi się, że psy to najlepsi przyjaciele człowieka. Gdy w naszym domu zagości nowe zwierzę, to atmosfera jest zupełnie inna. Pies jest nie tylko wiernym towarzyszem, ale także świetnym kompanem do spacerów, aktywności i przede wszystkim do zabawy. Dzięki niemu możemy odstresować się po całym dniu w pracy, a także zażyjemy świeżego powietrza podczas wspólnych wypraw. Jeżeli decydujemy się na psa to musimy wziąć pod uwagę odpowiednie dla niego warunki, a także dostosować rasę do wymiarów mieszkania. Niektóre czworonogi potrzebują bowiem więcej ruchu niż mniejsze, ozdobne psiaki. Pamiętajmy, że każdy pupil powinien być odpowiednio wychowany tak, żeby nie zagrażał innym domownikom, czy też gościom, którzy przychodzą do naszego w domu. Na spacerach także musimy uważać na naszego psa i pilnować, aby nie był agresywny w stosunku do innych zwierząt i przechodniów.
Często zastanawiamy się czego musimy nauczyć naszego psa na początku wspólnej przygody. Przede wszystkim warto zacząć od imienia, które musi poznać nasz pupil. Warto zwracać się do niego jak najczęściej, aby zapamiętał dane słowo. Naukę najlepiej jest zaczynać już od pierwszych wspólnych chwil, ponieważ szczeniaki bardzo szybko się uczą. Z czasem możemy dodawać kolejne, trudniejsze zadania, które również przydadzą się podczas codziennego życia. Jak nauczyć psa komend? Przede wszystkim musimy jasno zdecydować, co chcemy osiągnąć. Trzeba nie tylko wykazać się cierpliwością, ale także opanowaniem i spokojem. Niektóre rasy mogą być bardzo energiczne i z początku za żadne skarby nie będą się nas słuchać. W takim przypadku warto najpierw wyprowadzić pupila na spacer, gdzie się wybiega i zmęczy. Dzięki temu w domu będzie nieco bardziej opanowany i będziemy mogli zacząć trening. Komendy muszą być wyraźne. Warto stosować przy tym gestykulację, która zostanie zapamiętana przez psa. Początkowo warto pomagać czworonogowi na przykład przytrzymując mu łapę przy komendzie „daj łapę”, czy też delikatne naciskać grzbiet podczas polecenia „siad”. W ten sposób naprowadzimy psa na właściwą czynność. Komendy muszą być wypowiadane przez nas pewnie i zrozumiale. Warto zacząć naukę w domowym zaciszu, gdzie nic nie rozproszy naszego pupila. Pamiętajmy o smakołykach i pochwałach, które zmotywują naszego kompana do dalszej współpracy. Dzięki temu pies zrozumie, które zachowania są właściwe i co powinien wykonywać przy wypowiedzeniu danej komendy.
Najszybciej uczą się szczeniaki, jednak nawet dorosłe psy mogą przyswoić nowe sztuczki. Najważniejsze jest to, aby zrozumieć potrzeby psa i zapewniać mu wystarczającą ilość ruchu, jedzenia oraz picia. Komendy muszą być regularnie powtarzane i ćwiczone, jednak należy dać także psu czas na zabawę i wybieganie się. Dzięki temu trochę się uspokoi i będziemy mogli nad nim zapanować. Pamiętajmy, że duże rasy mogą być silne i pełne energii, co przyczyni się do szarpania smyczy podczas spacerów. Warto przećwiczyć z psem odpowiednie ruchy podczas wspólnych aktywności, a także nie chodzić z pupilem tylko w te miejsca, które sam wybiera.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here