Chcesz być zdrowy - zmierz ciśnienie!

Ciśnienie tętnicze krwi jest jednym z najbardziej popularnych badań, które wykonujemy w celu określenia stanu naszego zdrowia. Powszechny dostęp do niedrogich, ale o dobrej jakości urządzeń pomiarowych, spowodował, że badania można dokonać w warunkach domowych, w dowolnej porze doby.
Co to jest ciśnienie tętnicze krwi?
Jest to ciśnienie wywierane przez krew na ścianki tętnic, siła z jaką płynąca krew napiera na naczynia krwionośne. Dla badań diagnostycznych znaczenie ma mierzenie siły nacisku w największych tętnicach, np. w ramieniowej.
Wielkość siły z jaką krew rozprzestrzenia się z serca do tętnic jest zmienna. Ustala się więc dwie wartości: maksymalną, tzw. ciśnienie skurczowe i minimalną, czyli ciśnienie rozkurczowe.
Płynąca krew dociera do wszystkich narządów i zaopatruje je w tlen oraz składniki odżywcze właśnie dzięki odpowiedniemu ciśnieniu. Zbyt niskie ciśnienie może wywołać niedokrwienie narządów, co jest bezpośrednim zagrożeniem życia. Ciśnienie zbyt wysokie prowadzi do nadciśnienia – przewlekłej choroby niszczącej organizm, mogącej przyczynić się do przedwczesnego zgonu.
Jaka jest prawidłowa wysokość ciśnienia?
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) za optymalną wartość ciśnienia tętniczego u dorosłego człowieka przyjmuje mniej niż 120/80 mm Hg.
Wartości niższe lub wyższe powinny być monitorowane, a w przypadkach znacznie odległych od wartości optymalnej leczone.
Poza ciśnieniem tętniczym optymalnym wyróżnia się jeszcze pięć kryteriów klasyfikacji ciśnienia:
1. ciśnienie prawidłowe – 120/80 mm Hg,
2. ciśnienie wysokie prawidłowe – 130/85 mm Hg,
3. nadciśnienie tętnicze łagodne – 140/90 mm Hg,
4. nadciśnienie tętnicze umiarkowane – 160/100 mm Hg,
5. nadciśnienie tętnicze ciężkie – 180/110 i więcej mm Hg.
Jak mierzyć ciśnienie?
Jako że wartość ciśnienia tętniczego zmienia się w ciągu doby, pomiaru najlepiej dokonywać zawsze o tej samem porze. W przypadku wartości podwyższonych należy sprawdzać ciśnienie więcej niż raz na dobę.
Nie powinno się dokonywać badania po wysiłku fizycznym, obfitym posiłku, wypiciu kawy, w warunkach stresu.
Kto jest zagrożony nadciśnieniem tętniczym?
Podwyższone ciśnienie krwi towarzyszy czasem ciężkim chorobom, np. nerek czy serca. Bywa, że przez całe lata nie daje objawów i wykrywa się go przypadkiem.
Ryzyko choroby nadciśnieniowej zwiększają:
– brak aktywności fizycznej,
– otyłość,
– stres,
– zaburzenia hormonalne,
– dieta zawierająca dużą ilość soli,
– palenie papierosów.
Jak obniżyć ciśnienie krwi?
Jeśli wysokość ciśnienia znacznie przekracza normy, konieczna jest wizyta u lekarza, który przepisze odpowiednie leki. Ponadto niezbędne będzie stałe monitorowanie wartości ciśnienia i zmiana nawyków życiowych.
Zacząć należy od zmiany diety. Eliminacja wysoko przetworzonych produktów, zwiększenie ilości warzyw, ryb, chudego mięsa, używanie niewielkiej ilości soli, to działania niezbędne w walce z chorobą.
Warto zwiększyć aktywność fizyczną, rzucić palenie i żyć wolniej, spokojniej, bez stresu. Nasz organizm odpłaci nam za to zdrowiem przez długie lata.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here