Jak posadzić rzeżuchę?

Rzeżucha jest często jedną z pierwszych roślin, które sadzą i pielęgnują dzieci. Jej aromatyczny zapach i ostry smak przyciąga i wzbogaca potrawy. Co ważne jest prosta i tania w hodowli. Nie trudno pokazać dziecku jak posadzić rzeżuchę i pomagać zaobserwować jej stopniowy wzrost. Będzie to świetny sposób na zabawę połączoną z edukacją.

Botanika

Co ciekawe, chociaż większość z nas kojarzy powstające z nasion kiełki, nie każdy wie, że w naturze roślina ta zwana pieprzycą może osiągać nawet pół metra wysokości. Zalicza się ją do warzyw kapustowatych i jest rośliną jednoroczną. Niestety przerośnięta zyskuje gorzki smak, dlatego nie przedstawia wartości kulinarnej.
Chociaż w mowie potocznej przyjęło się nazywać pieprzycę siewną – rzeżuchą, nie jest to ścisłe określenie, a nawet może być mylące, ponieważ w polskiej florze występuje około 9 gatunków roślin o tej nazwie pochodzących z tej samej rodziny, ale innego rodzaju co pieprzyca.

Jak posadzić rzeżuchę?

Najprostszą metodą jest umiejscowienie naczynia z wilgotną watą w ciepłym nasłonecznionym miejscu i wysianie na nią nasion. Po wykonaniu tych czynności należy codziennie ją podlewać. Kiełkowanie powinno rozpocząć się w przeciągu 2 dni. Rzeżucha jest gotowa do zbiorów po upływie około półtora tygodnia.

Gdzie kupić nasiona?

Nasiona rzeżuchy są dostępne w sklepach zielarskich, w sklepach ogrodniczych, a nawet w większych marketach. Małe torebki 10-gramowe kosztują około 1 złotego, a większe 1000-gramowe do 5 złotych. Na potrzeby doświadczenia spokojnie starczy małe 10-gramowe opakowanie.

Wartość odżywcza i witaminy.

Pieprznica siewna zawiera niemało wartościowych składników mineralnych i witamin. W szczególności wyróżnia się: potas, magnez, wapń, cynk i jod. Z witamin zaś należy wspomnieć o: witaminach A, C, E oraz tych z grupy B. Ze względu na bogactwo mikro i makroelementów, regularne spożywanie kiełków może realnie przyczynić się do poprawy naszego zdrowia. Zwolennicy tej rośliny wymieniają takie zalety jak: ochrona przed nowotworami, wzmocnienie kości, ochrona oczów czy pozytywny wpływ na włosy, skórę i paznokcie.

Jak jeść rzeżuchę?

Ostry smak rośliny sprawia, że dobrze sprawdza się jako dodatek do wielu dań śniadaniowych i kolacyjnych, a także w połączeniu z innymi warzywami i sałatkami. Dobrym pomysłem może być użycie kiełków w towarzystwie twarogu ze śmietaną, wymieszanie z pastą kanapkową czy zrobienie maseł smakowych. Inne pomysły to zielone pesto, koktajl warzywny, dodatek do jajecznicy czy jajka faszerowane. Występują również wariacje zup kremów i chłodników wykorzystujące rzeżuchę jako składnik główny lub aromatyczno-smakowy.

Przepis na pastę z rzeżuchy.

Do wykonania pasty będziemy potrzebowali: 3 jajka gotowane na twardo, małą garść rzeżuchy, łyżeczkę chrzanu, łyżkę majonezu i odrobinę musztardy.
Aby przygotować pastę należy: posiekać jajka i kiełki, dodać chrzan, majonez oraz musztardę i wymieszać wszystkie składniki. Doprawić solą. Taka pasta świetnie sprawdzi się jako smarowidło na chleb i z pewnością zasmakuje twoim dzieciom.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here