Sposoby na usuwanie plam z krwi

Czasem zdarza nam się zmagać z trudnymi do usunięcia plamami. Należą do nich między innymi plamy z krwi. Do zaplamienia krwią dochodzi na przykład wtedy, gdy się skaleczymy lub gdy dojdzie do krwotoku z nosa. Tego typu zabrudzenia nie są łatwe do wywabienia. Jednak nie ma rzeczy niemożliwych! Jak usunąć plamy z krwi? Oto kilka sposobów.

Świeżą plamę należy natychmiast zaprać w zimnej wodzie. Większość krwi powinna zostać usunięta. Pozostałości wywabić można za pomocą różnych substancji wspomagających odplamianie. Jedną z nich jest sól kuchenna, obecna w każdym gospodarstwie domowym. Należy posypać plamę obficie solą, zostawić na około godzinę, a następnie spłukać pod strumieniem zimnej wody.

Zamiast soli można użyć również mydła lub płynu do mycia naczyń. Należy je rozprowadzić na poplamionym miejscu, a później spłukać zimną wodą. W razie potrzeby czynność można powtórzyć.

Niektórzy proponują zastosowanie na świeżą plamę z krwi sprayu do dywanów. Należy nim popsikać zabrudzoną tkaninę, odczekać kilkanaście minut, a później przepłukać w zimnej wodzie.

Są również zwolennicy stosowania pasty do zębów do usuwania plam z krwi. Na suchą plamę należy nałożyć nieco pasty i pozostawić do wyschnięcia. Później spłukać zimną wodą i w razie potrzeby użyć też mydła. Na podobnej zasadzie poleca się zastosować krochmal. Trzeba natrzeć nim tkaninę w miejscu zabrudzenia, zostawić na jakiś czas, a następnie usunąć. Ewentualnie czynność powtórzyć.

W przypadku starych plam sól kuchenna również może okazać się pomocna. Zabrudzoną tkaninę należy zamoczyć w wodzie z solą w odpowiednich proporcjach – 3 łyżki soli na litr zimnej wody – i dokładnie wypłukać. Podobnie do soli kuchennej działa soda oczyszczona. Przydatny może się okazać również sok z cytryny, trzeba jednak uważać, ponieważ ma on właściwości wybielające.

Innym ciekawym sposobem jest zastosowanie wody utlenionej. Wystarczy nanieść kilka kropli bezpośrednio na plamę, potrzeć, a później zmyć w zimnej wodzie. Tkaniny bardzo zabrudzone należy zamoczyć w mieszance wody z wodą utlenioną w proporcjach 200 ml wody utlenionej na litr czystej, zimnej wody.

Kiedy w usunięciu plamy z krwi nie pomagają domowe sposoby, warto sięgnąć po sklepowe specyfiki. Na rynku istnieje cała mnóstwo odplamiaczy przeznaczonych do różnego rodzaju tkanin. Przed zastosowaniem takiego odplamiacza warto zapoznać się z etykietą umieszczoną na opakowaniu. Dzięki temu można dowiedzieć się nie tylko jak go stosować, ale również do jakich materiałów jest przeznaczony, a do jakich niewskazany.

Najważniejsze, by do usuwania plam z krwi nie stosować wysokiej temperatury. Plamy te zawierają białko i pod wpływem gorąca wnikają głębiej między włókna tkaniny, przez co trudniej je usunąć. W usuwaniu plam z krwi przede wszystkim liczy się czas. Im wcześniej zabierzemy się do wywabiania plamy, tym lepsze rezultaty osiągniemy. Jeśli zabrudzenie zaschnie, trzeba liczyć się z tym, że możemy go już nigdy nie usunąć do końca. Dlatego warto działać szybko i z głową!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here