Obowiązki względem Urzędów

W każdym kraju istnieją pewne obowiązki względem różnych urzędów, które są wymuszane przepisami prawa. Najważniejszym takim obowiązkiem w przypadku wszystkich osób fizycznych i nie tylko, jest rozliczanie podatku rocznego z Urzędem Skarbowym. Płacenie podatków jest obowiązkiem praktycznie w każdym kraju, jednak wiele osób się od tego wymiguje.

Wezwanie do zapłaty

Każdy urząd, w tym także Urząd Skarbowy, ma prawo wysłać upomnienie do osoby, która zalega z płatnościami. Postępowanie egzekucyjne w celu ściągnięcia należności, może nastąpić dopiero po 7 dniach od dostarczenia upomnienia dłużnikowi. Z wysłaniem upomnienia wiążą się oczywiście koszty. Jeszcze parę lat temu, koszty te były uzależnione od cennika poczty polskiej i wynosiły czterokrotność przesyłki listowej poleconej. Jako, że cennik Poczty Polskiej nieustannie się zmienia, Urząd Skarbowy musiał wprowadzić stałą opłatę jako koszty upomnienia. Obecnie kwota ta wynosi 11,60zł i w najbliższym czasie nie przewiduje się zmian w tym temacie.

Dłużnik po otrzymaniu upomnienia, powinien jak najszybciej uregulować swoje zadłużenie względem Urzędu Skarbowego. Jeśli tego nie zrobi, Urząd wprowadzi postępowanie egzekucyjne, a to oznacza, że na konto dłużnika wejdzie komornik i sam ściągnie należności. Komornik zajmie konto na tak długo, jak długi będzie potrzebny czas do spłaty całego zadłużenia.

Co powinno się znaleźć w upomnieniu?

Upomnienie powinno zawierać wezwanie do wykonania obowiązku zapłaty. Może się to tyczyć zaległości w płaceniu podatku, składek ZUS czy innych opłat urzędowych. Poza tym w upomnieniu musi się też znaleźć informacja o zagrożeniu skierowania sprawy na drogę egzekucyjną.

Wiele osób lekceważy takie upomnienia urzędowe, a jest to dla nich bardzo szkodliwe. Postępowanie egzekucyjne następuje bardzo szybko i warto się przed nim zawczasu uchronić. Nic nie lubi mieć zaległości ani stać się pośmiewiskiem, kiedy komornik wejdzie na konto. O takich sprawach ludzie szybko się dowiadują, zwłaszcza w miejscu pracy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here